İstikbal Mobilya Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Yazıcı Sayfası

  • Adres: Organize Sanayi Bölgesi, 8. Cad. No: 60 KAYSERİ
  • Telefon: (90 352) 322 01 01
  • Faks: (90 352) 322 01 13
  • Web: www.istikbal.com

Ünvanı: İstikbal Mobilya Sanayi ve Tic. A.Ş.

Kuruluş: 1989 / Kayseri

Sermaye: 150.000.000 TL

Toplam büyüklük: 70.000m2 kapalı alan 58.000m2 açık alan olmak üzere toplam 128.000m2

Çalışan sayısı: 602

Şube adedi: 2

2016 Yılı ISO 500 Sırası: 392

Faaliyet tanımı:

1957 yılında başlayan serüven 2014 yılına gelindiğinde Türkiye Mobilya sektöründe lider, Avrupa’da ise en büyük üretim tesisi olmuştur. O yıllardan bu yana, yılların tecrübesi ve 50 yıllık başarı hikâyesi ile mobilya sektörünün lider kuruluşu olmayı başaran İstikbal Mobilya, ürün çeşitliliği, tasarım farklılıkları, kalite anlayışı ve satış sonrası hizmetleri ile Türkiye'nin saygın markaları arasında yer alarak sektöre katma değer sağlamaya ve yeni açılımlar yaratmaya devam etmektedir.

Kayseri’deki üretim tesislerinde yaklaşık 38.000 m² kapalı, 35.000 m² açık alanda  Boydak mobilya grubu markaları olan İstikbal, Bellona ve Mondi ’ye yatak ve ev tekstili üretimi gerçekleştirmektedir. İstikbal Mobilya, yaylı yatak, sünger yatak, sandıksız baza, uyku setleri, nevresim takımları, yatak örtüleri, yatak koruyucular, yastık, pike, fonksiyonel bebek koltuğu, bebek uyku ürünleri, battaniye, çarşaf, havlu ve bornoz takımları, kırlent gibi uyku ürünleri üretmektedir. Buna ek olarak hem bu ürünlerin bir girdisi olan hem de Boydak Holding’in diğer şirketlerine ve dış pazarlara üretilen rulo-vatka elyaf, silikonize yastık, kırlent dolgu elyafı, kartanesi kırlent yastık dolgu elyafı, kırlent yastık kılıfı, bahçe mobilyaları minder elyafı gibi endüstriyel ürünler İstikbal Mobilya’nın ürün portföyü içerisindedir.

Yeniliğe dayalı Ar-Ge çalışması ile kalite standartları çerçevesinde yön veren markalara hizmet etmesi rekabet avantajlarını oluşturmaktadır.

Yatak üretiminde Türkiye liderliğini sürdürüp, yurtdışı pazarlarda pazar payını arttırmak, ev tekstilinde sektör lideri olmak, mevsimsel etkiler başta olmak üzere sektör içi ve dışı gelişmelere daha hızlı ve esnek cevap verebilmek amacıyla hem yatak, hem de ev tekstilinde devam etmekte olan yeni yatırımla İstikbal Mobilya, Avrupa’nın tek çatı altında en büyük entegre yatak üretim tesisi konumuna ulaşmıştır.

Türkiye’de hazır yatak sektörü 1960’lı yıllarda oluşmuş, İstikbal Mobilya’nın ana rakipleri yıllar bazında bu sektör içinde konumlanmıştır. Boydak Holding sektöre 1990’lı yıllarda rakiplerinden çok sonra girmiş olmasına rağmen, İstikbal ve Bellona markalı hazır yataklar Türkiye pazarının liderliğini sürdürmektedir. İstikbal ve Bellona markaları bu alanda sektörün en iyi bilinen ilk iki markasıdır.

 “Dünya Uyku Lideri Olmak” vizyonundan hareketle İstikbal Mobilya, yıllar bazında yenilikçi ürün ve teknolojik yatırımlara odaklanarak sektör liderliğini korumakta ve küresel pazarda da uyku liderliğine oynamaktadır.

Yurtdışında sahip olduğu münhasır mağazaları yeni projeler ile hizmete alınacak yeni mağazalar ile birçok ülkedeki mevcut satış noktaları ile küresel bir markadır.

Dünya kalite standartlarında üretim yapan, ürün kalitesi, dağıtım ağı, satış ve satış sonrası hizmet anlayışı ile tüketici ihtiyaçları ve mutluluğunu ön planda tutan İstikbal mobilya, 1000'lerce ürünü, Türkiye çapında 1000'e yakın mağazasındaki yeni koleksiyonları ile tüketici ile buluşturmaya devam etmektedir.

 Ulusal ve uluslararası rekabet ortamında, müşteri isteklerinin karşılanmasında ürünün sadece ekonomik olması değil, aynı zamanda kaliteli, güvenilir olması ve zamanında karşılanması da önemli bir rol oynamaktadır.

Bu amaçla firmamız; "VERİMLİLİK VE MÜŞTERİ TATMİNİ" sloganı ile, kendisini sürekli geliştirerek, müşteri isteklerinin ekonomik, kaliteli, güvenilir bir şekilde ve zamanında karşılanmasını temel kalite politikası olarak belirlemiştir.

Ulusal ve uluslararası rekabet ortamında ve küreselleşen dünyada, yenilikçi ve çevreye saygılı bir kuruluş olarak çalışmaktadır. Bu amaçla; doğal kaynak tüketimini rasyonel kullanmak, çevreyi kirletici unsurları ve çevresel atıklarımızı sürekli takip ederek, yasal kanun ve mevzuatlar dahilinde sürekli iyileştirme felsefesi ile çalışmak, bütün faaliyetlerimizi dokümante etmek ve toplumumuzla paylaşmak temel çevre politikamızdır
 

Türkiye’de ve Avrupa’da mobilya sektöründe EFQM Mükemmellikte 3 Yıldız ve 5 Yıldız yetkinlik belgesine sahip ilk kuruluş olan İstikbal, 2012 yılında Türkiye’nin en prestijli ödüllerinden olan Operasyonel Birim kategorisinde Ulusal Kalite Başarı Ödülünü almaya hak kazanmıştır. Şirketimiz, 2015 yılında İstanbul Sanayi Odasının açıkladığı ilk 500 sanayi şirketi sıralamasında 368. sıradadır.

 

•             IQNET SR 10 Kurumsal Sosyal Sorumluluk Yönetim Sistemi Belgesi,

•             TS ISO 22301 Toplumsal Güvenlik-İş Sürekliliği Yönetim Sistemi Belgesi (2014’te Türkiye’de ilk alan),

•             TS ISO 31000 Risk Yönetim Sistemi Belgesi (2014’te Türkiye’de ilk alan),

•             TS EN ISO 14064-1 Sera Gazı Emisyon Belgesi,

•             Ekoteks Belgesi,

•             İstikbal markalı Yaylı Yatak kategorisinde ilk Çift Yıldız Belgesi (22.01.2015 tarihinde Türkiye’de ilk alan),

•             İstikbal markalı Nevresim Takımı kategorisinde ilk Çift Yıldız Belgesi (22.01.2015 tarihinde Türkiye’de ilk alan).

 2014 yılında Biortymic Sleep teknolojili ve Recharge teknolojili ürün grupları ile, yenilikçilik alanında sektöründe markalarımız öncü olmuştur. Bu ürün gruplarını destekler diğer ürünlerle de uyku ürünleri sektörüne değer katılmıştır. Projeli satışlar alanında kazanılan ve başarılı ile tamamlanan birçok ihaleye de farklı müşteri beklentilerine yönelik talepler kısa sürede karşılanmıştır. İhracat alanında ise hedef pazarlara yönelik özellikli ürünler tasarlanmış, (Amerika-İtalya-Japonya), birçok projede yer alınmıştır. İç piyasa için kullanılan teknolojiler ihracat tarafında farklı ürünlerde uygulanmıştır.
 

 İstikbal Mobilya, her platformda, tüm ekip olarak İstikbal adına yakışır şekilde, ilinde, ülkesinde, sektöründe ilkleri yaşamaya ve yaşatmaya olan alışkanlığını devam ettirmek amacıyla, doğuşundan bu yana, inançla duruşunu koruyarak, lider olmayı ve lider kalmayı, kendine ilke edinmiştir.


İstikbal Mobilya, kuruluşundan itibaren her çalışanın liderlik özelliğini ön plana çıkararak, çalışanın değer yaratan bireyler olması için “her çalışanımız liderdir” temel değerini benimsemiştir. Liderlik yapısını 3 kademeli olacak şekilde; Stratejik, Yönetsel ve Operasyonel olarak yapılandırmıştır. Çalışanlara rol model olur.

 Mükemmellik kültüründeki temel kavramlarını özümsemiş ve yaşam biçimi haline getirmiş İstikbal, “Dünya Uyku Ürünleri Sektörüne Katmak” misyonu ve “Dünya Uyku Lideri Olmak” vizyonundan 8 temel değerini oluşturmuştur: “Müşteri Odaklılık, Mükemmeli Hedeflemek, “Ben” Yerine “Biz”, Yenilikçilik, Katılımcı Olmak, Her Çalışanımız Liderdir, Topluma ve Devlete Katkı ve Sonuç Odaklılık.”

 İstikbal, “Yenilikçilik” stratejik amacı gereği tüm paydaşlarının özgün yenilikçi fikirlerini değerlendirmekte ve yenilikçi yaklaşımları özendirmektedir.

 İstikbal’in ülke çapında en fazla yatak üretme kapasitesine, yenilikçi ürün ve yaklaşımları desteklemek için kaynaklara sahip olması, fuar, eğitim, kıyaslama gibi öğrenme ortamlarına katılım göstermesinin yanı sıra; pazar liderliği, itibarı, marka değeri gibi nedenlerle kuruluş dışı tüm paydaşlar ile yakın işbirliği içinde olması yenilikçi misyonu için iyi bir referanstır.

 İstikbal’deki yenilikçilik kültürü gereği, patent/faydalı model alma, dergilerde sosyal-bilimsel makale yazma, konferans-seminer düzenleme, tüm paydaşlarla bilgi birikimini paylaşma gibi uygulamalarda destek olunmakta ve örnek alınmaktadır. Ulusal ve küresel en iyilerle (TÜBİTAK, Üniversiteler vs.) işbirliği sonucu çeşitli projeler de yapılmaktadır.

 Kurumsal Kaynak Planlama programımız olan SAP’nin ileri planlama ve optimizasyon yönetim modülü olan APO modülüne geçilerek kullanılmaya başlanmıştır. 2013 yılına göre toplam yatak üretim adedimiz % 20 oranında artmıştır. İlk defa 1 milyon adetin üzerinde yatak üretimi gerçekleştirilmiştir. İhracat yatak üretim adedimiz 2013 yılına göre % 25 oranında artmıştır. İlk defa yurtdışı yatak ürünlerinin sevkiyatında %65 oranında hacim avantajı sağlayan Ultraform, Alize, Lewis, Bergerac, Dream Firm, Sunset Bella vs. Compress yatak ürünleri üretilerek lojistik maliyetlerimiz azaltılmıştır. Müşteri taleplerine özel olarak üretimini gerçekleştirdiğimiz yatak üretim adedimiz, 2013 yılına göre % 49 oranında artmış ve toplam üretimimizin 42’sini oluşturmuştur. Kum saati tasarımlı torba yay kullanımı ile yatak üretimi de 2014 yılında gerçekleştirilmiştir. Yılsonunda toplam 954.000 TL net Kaizen kazancımız olmuştur.

 Tekstil ürün grubunda; yenilikçi ve güncel teması ile hem tüm halkın elini uzatabileceği ergonomik ve ekonomik nevresim takımlarımızın seriye alınması tasarım açısından en gözde aksiyondur.

 Konfor ve trend renklerin göz önünde olduğu yatak ürün grubumuzda yeni teknolojilerin kullanılması, tasarımlarımızın daha hızlı seriye alınması diğer süreçlerle bütünleşik çalışma yapısının iyileştirilmesi önemli gelişmelerdir. Regüler ürünlerimizde yapılan tasarım gözden geçirme faaliyetleri ile de ürünlerin pazar paylarının korunması ve artırılması sağlanmıştır. Yeni kullanımına geçilen programlarla da ürün tamamlayıcı malzemelere görsel anlamda farklılık kazandırılmıştır. Aksiyonel olarak tasarlanan ürünlerle de mevcut pazar payımızın artırılması sağlanmıştır.
 

 Yatak ürün grubunda ise Biortymic Sleep teknolojili ve Recharge teknolojili ürün grupları yanı sıra lisanlı ürünlerle de, yenilikçilik alanında sektöründe markalarımız öncü olmuştur.

 2016 yılında İstanbul Sanayi Odasının açıkladığı ilk 500 sanayi şirketi sıralamasında 392. sırada yer almıştır.