Boyteks Tekstil Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Yazıcı Sayfası

  • Adres: Organize Sanayi Bölgesi 8. Cad. No: 60 38070 KAYSERİ
  • Telefon: (90 352) 322 05 88
  • Faks: (90 352) 322 05 89
  • Web: www.boyteks.com

Ünvanı: Boyteks Tekstil Sanayi ve Tic. A.Ş.

Kuruluş: 2002 / Kayseri

Sermaye: 150.000.000,00 TL

Toplam büyüklük: 58.750 m2 kapalı, 97.450 m2 açık

Çalışan sayısı: 912

Şube veya bayi adedi: 2 (Kayseri - Bursa)

2016 Yılı ISO 500 Sırası: 190

Faaliyet tanımı:
 

Boyteks Tekstil San. Ve Tic. A.Ş. grubun yatak kumaşı ihtiyacını karşılamak üzere ilk adımı 1999 yılında Merkez Çelik A.Ş çatısı altında kumaş üreterek attı. 2000 yılında ilk grup dışı satışa başlayan firma, 2001 yılında uluslararası satış faaliyetleriyle ilk ihracatını gerçekleştirdi. 2002 yılında Boyteks adı altında üretime geçerek marka olma yolunda ilk adımı atan şirket, yatak kumaşı üretiminde %100 kapasite artışı sağlayarak makine ve finish hatları kurulumu için yatırımlarına hız vermiştir.

Dokuma ve örme yatak kumaşı üreten Boyteks Kayseri tesisleri, bugün ürettiği ürünlerin %75’ini ihraç etmektedir. 2014 yılında 88 ülkeye ihracat gerçekleştiren Boyteks, sektöründe dünyanın en büyük üreticilerinden biridir. Geçtiğimiz 13 yıl içerisinde şirket, stratejik alımlar ve güçlü iş ortaklarıyla gerçekleştirdiği girişimleri sayesinde küresel bir lider haline gelmiştir. Şirket, beş kıtaya dağılmış 40’a yakın acente ve toptancıları ile küresel liderliğini devam ettirmektedir. 2014 yılında 527 Milyon TL ciro, 156 milyon dolar ihracat gerçekleştiren Boyteks, dünyada %10’a yakın pazar payı ile dünyanın en büyük yatak kumaşı üreticilerinden biridir. En büyük ihraç pazarları arasında;

•             Amerika,

•             İngiltere,

•             Polonya,

•             Rusya ve

•             İtalya yer almaktadır.

 

Gücünü teknolojiden, ilhamını doğadan alan Boyteks, koleksiyonlarını ileri teknolojideki tasarım programlarında hazırlamaktadır. Uzman tasarım ekibinin yanı sıra İtalya merkezli tasarım firmalarıyla da çalışan Boyteks, yüzlerce rengin özgün desenlerle harmanlandığı koleksiyonlarıyla müşterilerine, dekorasyon modasında fark yaratacak çözümler sunmaktadır. Gelenekselden moderne tasarladığı koleksiyonlarla doğallık ve sınırsız desen seçeneğini müşterilere sunan Boyteks, geliştirdiği inovasyonlarla da yeniliklere öncülük etmektedir. Bugüne kadar birçok yeniliği geliştiren Boyteks, uzman Ar- Ge ekibiyle, yeni inovasyonlar için araştırma ve çalışmalarına durmadan devam etmektedir. Büyük üretim kapasitesiyle beklentilere en hızlı şekilde cevap veren Boyteks güçlü pazarlama yapısıyla satış öncesi ve sonrasında eksiksiz destek ve servis hizmeti sunmaktadır. Bugün dünyanın 40 ülkesinde kullanılan döşemelik kumaşların üreticisi Boyteks, sahip olduğu lojistik avantaj ve geniş dağıtım ağıyla siparişlere en hızlı teslimat hizmetiyle cevap vermektedir

Uluslararası Uyku Ürünleri Üreticileri Birliği (ISPA) üyesi olan Boyteks, aynı zamanda çevreye saygılı olduğunu gösteren Oeko-Tex, GOTS (Küresel Organik Tekstil Standardı), IMO tarafından verilen OE 100 ve OE Karışık İplik Standardı, TS EN ISO9000, 14001, 18001, TS ISO 10002 ve TSEN 16001 sertifikalarına sahiptir. Üretilen tüm ürünler Oeko-Tex standardına tabidir. Organik olarak kullanılan ürünlerde IMO tarafından organik olduğuna dair sertifikalandırılmıştır.

BOYTEKS kurumsal amaçları doğrultusunda yenilikçi ve inovatif ürünlerle sektörde fark yaratmak ve öncü firma konumunda olmak Ar-Ge ekibinin ana hedefleridir. Boyteks Ar-Ge ve tasarım ekibi sektöre yön veren ve Boyteks markasına değer katan çalışmalar yapmaktadır. Boyteks Ar-Ge ve tasarım ekibi uyku teknolojisinde devrim yaratan inovatif ürünleri tekstil dünyasına kazandırmakla birlikte, daima çığır açan çözümlerin peşindedir. Bunların yanında her yıl yepyeni desen ve kumaş koleksiyonlarını müşterilerine sunan Boyteks Ar-Ge ve tasarım ekibi, dünya tekstil modasının trendlerini yakından takip ederek en hızlı şekilde, özgün, çağdaş ve beklentileri yükselten çözümler üretmektedir.

Ametist; ametist taşı içerikli dünya genelinde ilk defa Boyteks tarafından üretilen bir üründür. Anti statik, doğal antibakteriyel ve negatif iyon teknolojisi özellikleri ile sağlıklı ve rahat bir uyku ortamı sunar.

Triple Fresh; kumaş sektöründe havayı temizleme özelliğine sahip ilk üründür. İnsanların yaşam alanlarını temizlemesinden dolayı çevreci ve insan sağılığına duyarlı bir üründür.

Biocare Yatak Kumaşı; elektromanyetik dalgaları engelleyen ilk yatak kumaşıdır. Bulunduğumuz ortamdaki elektromanyetik dalgaları engelleyerek rahat ve kaliteli bir uyku uyumamızı sağlar.

Boyteks Ar-Ge 2014 yılında yaptığı çalışmalarla Biorytmic Sleep ve Recharge ürünlerini özel konsept ürünleri olarak piyasaya sürmüş ve bu iki özel ürünle birlikte Cooler, Akik ürünlerini de ürün gamımıza dahil edilmiştir.

Biorytmic; yapısındaki mineraller ile mekanik dengeyi artıran ve vücut iletişimini destekleyen ilk ürün olma özelliğini taşır. Ayrıca uyku kalitesini artırarak güne zinde başlamamıza yardımcı olur.

Akik; akik taşı içerikli ilk yatak kumaşıdır. Anti statik özelliği ve uyku kalitesini artırma özellikleri ile daha rahat bir uyku ortamı sunar.

Cooler, farklı özelliklere sahip ipliklerin kullanıldığı, serin bir uyku ortamı oluşturarak uykuya dalmayı kolaylaştırmak amacıyla geliştirilen dünyada ilk olma özelliği taşıyan bir üründür.

Boyteks doğa dostu ve çevreci ürünler ile insan sağlığına duyarlı ürünler üzerine çalışmalar yaparak geliştirdiği kumaş teknolojilerine her geçen gün yenilerini eklemek için araştırma ve çalışmalarına ara vermeden devam etmektedir. Bu sayede sektörde ve giriş yapılan pazarlarda güçlü ve lider konumun korunması amaçlanmıştır.
Yatak kumaşı, döşemelik kumaş ve halı üretiminde dünyanın en önemli üreticileri arasında yer alan BOYTEKS, Haziran 2014 tarihinden itibaren dünyanın devlet destekli ilk ve tek markalaşma programı olan TURQUALITY® kapsamına alındı.

Türk markalarının dünyadaki bilinirliğini artırarak küresel Türk markaları yaratmak için yola çıkan TURQUALITY® kapsamında, destek programına alınan BOYTEKS, destekle birlikte uluslararası pazarlarda zirveye oynuyor. Türkiye’nin rekabet avantajını elinde bulundurduğu ve markalaşma potansiyeli olan ürün gruplarına sahip olan BOYTEKS bütün süreçleri kapsayan kurumsallaşma ve gelişimi sağlayarak uluslararası pazarlarda global oyuncu olmayı hedefliyor.

Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin yapmış olduğu araştırma sonuçlarına göre, 2015 yılı ihracat sıralamasında 97.sırada bulunan Boyteks, İSO tarafından düzenlenen ülkenin en büyük 500 firması anketinde, 2016 yılı satışları itibariyle 179 sırada yer almıştır.